Build-up Your Future, un proiect de mentorat derulat de voluntarii Meta
![Build-up Your Future, un proiect de mentorat derulat de voluntarii Meta](/uploads/articol_poza/27829.png)
16 elevi de la 13 licee din țară participă la sesiuni săptămânale de mentorat unu la unu pe teme privind orientarea în carieră și construirea viitorului, organizate cu sprijinul a 15 consultanți voluntari din cadrul companiei Meta (fostă Facebook).
„Studying abroad or in Romania?”, „Power of the collaborative work & power of learning”, „Internships and side projects”, „Entrepreneurship – how to bring to life a successful idea”, „University options: how to decide?”, „CV builder: Create a professional CV”, „How to write & send an e-mail?”, „Public speaking techniques”, „Studying hard vs smart” – sunt doar câteva dintre temele dezbătute în cele peste 90 de sesiuni de mentorat, în engleză și/sau în română, desfășurate în perioada septembrie – noiembrie.
Cu sprijinul Junior Achievement România, sub coordonarea consultanților voluntari Meta și cu implicarea elevilor, seria sesiunilor de mentorat va continua până în luna decembrie.
Proiectul „Build-up Your Future” este dezvoltat ca parte a programului Junior Achievement de orientare profesională și sprijină elevii să câștige încredere, cunoștințe practice și atribute esențiale necesare pregătirii pentru profesiile lor viitoare.
Detalii despre proiect la: https://old.jaromania.org/proiecte/build-up-your-future.
Testimoniale participanți
„Această sesiune a fost interactivă și energică, deoarece tema «CV builder: Create a professional CV» a fost foarte relevantă pentru elevă, aceasta confirmând că toate informațiile sunt deosebit de utile și interesante. Firul discuțiilor, structurat logic, i-a oferit elevei oportunitatea de a-și fixa cunoștințele și de a învăța informații noi, cu care nu era familiarizată. Toate aspectele sesiunii, inclusiv organizarea, informațiile prezentate și comunicarea cu eleva mentorată au fost la un nivel înalt.” – Danijel Romanic, mentor din partea Meta, UK
„Apreciez mult fluiditatea conversației dintre mine și mentor. Este mult mai relaxantă și mai ușoară decât o conversație cu un profesor sau cu altă persoană ce are ca scop predarea anumitor informații. Mentorul a fost foarte deschis cu mine, a înțeles mereu la ce m-am referit și mi-a plăcut că mi-a spus pe înțelesul meu tot ce a am avut nevoie să îmi transmită. Am apreciat că a ținut minte detaliile din sesiunile anterioare și a fost ușor să continuăm conversațiile. Consider că eficiența sesiunilor este de sută la sută.” – Teodor Stere, elev la Colegiul Național Mihai Viteazul, Ploiești